Dziś jest poniedziałek, 30.03.2020, imieniny Amelii, Kwiryna
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » O Parafii

O Parafii

Pierwsza wzmianka o Malanowie pochodzi z bulli papieża Innocentego II z 1136r. Do rozbiorów Malanów był własnością arcybiskupów gnieźnieńskich.

W czasie wojen napoleońskich przeszły przez Malanów oddziały armii francuskiej, a podczas powstania styczniowego miała tu miejsce potyczka między wojskami rosyjskimi a polskimi powstańcami chroniącymi się na miejscowej plebanii. W czasie drugiej wojny światowej we wsi Czachulec, Niemcy zorganizowali getto żydowskie, jedno z niewielu wiejskich gett w Europie.

Parafia erygowana prawdopodobnie około 1668r., wchodziła w skład dóbr stołowych arcybiskupów gnieźnieńskich w kluczu uniejowskim. W 1668r. wybudowano pierwszy kościół parafialny, z drewna sosnowego, który przetrwał do 1716r. W 1716r. wybudowano nowy kościół, również drewniany, kryty gontem. Budowniczym był ówczesny proboszcz ks. Szczepan Będkowski. Konsekracja tego kościoła nastąpiła w 1731r. przez sufragana gnieźnieńskiego bp. Franciszka Kraszkowskiego. Kościół otrzymał tytuł św. Stanisława B.M. Te dwa kościoły były zbudowane przy pierwotnej drodze z Turku do Kalisza.

W 1864r. wybudowano tzw. trakt napoleoński, nową drogę z Turku do Kalisza, która przebiegała około 500 metrów za kościołem w stronę północną. Z tego powodu nowy kościół, który jest do dziś, wybudowano bliżej tej drogi (ok. 200 metrów). Obecny kościół zbudowany został w latach 1871-1874 przez proboszcza malanowskiego ks. Gerwazego Smółkowskiego i parafian, a dokończony przez ks. Ludwika Służewskiego. Do budowy wykorzystano materiał z poprzedniego kościoła. Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, oszalowany, na podmurówce kamienno-ceglanej. Podłoga drewniana, dach dwuspadowy, kryty blachą. Jednonawowy z węższym trójbocznie zamkniętym prezbiterium, przy nim prostokątne: zakrystia i kruchta. Na belce tęczowej krucyfiks z XVII w. Trzy ołtarze z ok. 1720 r. Ambona barokowa z rzeźbą św. Michała. Chrzcielnica neogotycka z pierwszej połowy XIX w. Kropielnica drewniana, kielichowa z 1620 r. Osiem ławek barokowych. Kielich barokowy z około połowy XVII w. Całe wyposażenie kościoła, w sumie 37 pozycji, zostało wpisane do rejestru zabytków.

Dzwonnica pochodzi z XVIII w., a w 1873 r. została przeniesiona na obecne miejsce. Drewniana, na planie kwadratu, konstrukcja słupkowa, od zewnątrz oszalowana, dach czterospadowy zwieńczony stożkowatą wieżyczką, kryty gontem. Trzy dzwony z 1947 r., poprzednie zrabowali Niemcy w czasie wojny.

Nowy kościół murowany. Autorami projektu byli architekci: Ludwik Mackiewicz i Włodzimierz Krakowski, konstrukcja: dr inż. Józef Strzelecki. Wstępne pozwolenie na budowę kościoła uzyskano w 1986 r. Poświęcenie placu pod budowę kościoła nastąpiło 16 X 1988 r., a rozpoczęcie wykopów 30 VIII 1989 r.

16 IX 1990 r. – wmurowanie kamienia węgielnego ze Skałki w Krakowie. Pierwsza msza św. w nowym kościele miała miejsce 8 V 1997 r., a konsekracja kościoła – 5 XI 2000 r. Kościół zbudowany jest z cegły, dach dwuspadowy: konstrukcja żelbetonowa, belki drewniane, deski, wata na ocieplenie i pokryty blachą dachówko podobną – fińską. Powierzchnia kościoła 430 m2, ogrzewanie podłogowe wodne (piec olejowy). Ze starego kościoła do nowej świątyni przeniesiono: obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w sukience mosiężnej, pozłacanej, poddany konserwacji w 1997 r. z głównego ołtarza. Obraz św. Stanisława BM., poddany konserwacji w 1988 r. – z bocznego ołtarza oraz obraz św. Mikołaja., poddany konserwacji w 2001 r. – z bocznego ołtarza.

Kaplica przedpogrzebowa – dawny budynek GS-u, przekazany na własność parafii, gruntownie wyremontowany i przystosowany do potrzeb parafialnych jako kaplica przedpogrzebowa z chłodnią w 1996 r., gruntownie wyremontowana w 2010 r.

Salka katechetyczna, gruntownie wyremontowana w 1996 r., ponownie w 2012 r. Kaplica filialna w Dziadowicach pw. Podwyższenia Krzyża, wybudowana staraniem parafian w latach 1982-84, poświęcona 22 VII 1984 r. przez bp. Jana Zarębę. Nabożeństwa odprawiane są w niedzielę, święta i I piątki.

Krzyże przydrożne są w każdej miejscowości, a figury Matki Bożej w Malanowie, Feliksowie, Dziadowicach i Żdzenicach. Parafia obejmuje miejscowosći: Brody, Celestyny, Dziadowice, Dziadowice Folwark, Grąbków, Kotwasice, Malanów, Miłaczew, Miłaczewek, Młyny Miłaczewskie, Rachowa Targówka, Zygmuntówek oraz Żdzenice.

Odpusty: św. Stanisława (8 V), św. Mikołaja B. (6 XII)

Proboszcz: ks. prał. mgr Stanisław Płaszczyk
Wikariusz: ks. mgr Marcin Zaworski

W archiwum parafialnym znajdują się księgi z rysem historycznym Kościoła Parafialnego oraz Parafii Malanów z 1891 r. Oto fragment: