Dziś jest piątek, 17.09.2021, imieniny Franciszka, Hildegardy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » „Znak, któremu sprzeciwiać się będą…” (Łk 2,34) – Grób Pański 2021

„Znak, któremu sprzeciwiać się będą…” (Łk 2,34) – Grób Pański 2021

GP 2021

 

 

 

Grób

Pański 2021

 

 

 

 

„Znak, któremu sprzeciwiać się będą…” (Łk 2,34)

 

Tegoroczna dekoracja „Grobu Pańskiego” nawiązuje do obecnej rzeczywistości, w której przyszło nam żyć. To już druga Wielkanoc w czasie pandemii koronawirsua, może z łagodniejszymi obostrzeniami, ale z głębi naszych serc wydostają się ciągle błagalne słowa „Suplikacji…” – OD ZARAZY GŁODU, OGNIA I WOJNY… które zostały umieszczone u podnóża szarego tła, wypełniającego „Grób Pański.”

Przewrócony krzyż – „znak któremu sprzeciwiać się będą” – symbolizuje ciągłe ataki na Chrystusowy Kościół i wyznawców Chrystusa. W tym roku, ażurowe wnętrze krzyża wypełnia kolor fioletowy, w liturgii używany w czasie, adwentu, wielkiego postu, pogrzebów… Zwykle kojarzy się nam ze smutkiem, żałobą; ale kolor fioletowy jest tez kolorem nadziei, oczekiwania na przyjście Pana Jezusa.

U podnóża przewróconego krzyża widzimy wyciągnięte błagalne dłonie, zmierzające ku górze, ku Chrystusowi umieszczonemu w Monstrancji w stylizowanym gotyckim oknie, zwieńczonym ostrym łukiem. Styl gotycki, katedr, kościołów, smukłych, strzelistych, wysokich okien i łuków, zwraca uwagę na właściwy kierunek wędrówki wyznawców Chrystusa – na niebo. I mimo, że krzyż choć przewrócony, to prześwietlony fioletowym światłem przypomina starą łacińską maksymę: „Per Crucem – ad Lucem” – „Przez Krzyż – do Światła”. Do Światła Wiecznego – do Chrystusa Zmartwychwstałego – Światła, Słońca, które nie zna zachodu. Do Źródła naszej nadziei, która nas zawieść nie może. Czasem trudno jest uwierzyć „nadziei wbrew nadziei.” Czy to nie jest właściwe wołanie na dziś, związane z pandemią koronawirusa?

Pomiędzy, poziomym ramieniem Krzyża, a jego podnóżem została umieszczona symboliczna figura Chrystusa spoczywającego w grobie, okryta przeźroczystym całunem. Przed nią stoi 6 zapalonych świec, używanych w czasie uroczystych liturgii. Całość  u podstawy wypełniają białe kwiaty azalii oraz hortensji. Kolor biały jest symbolem czystości, uprzejmości i powściągliwości.  Azalia oznacza zagrożenie śmiercią (dawna symbolika z historii). Biały kwiat hortensji jest symbolem czystości, niewinności i obfitości. Może również symbolizować chwalenie się bogactwem lub przechwalaniem się.

„Grób Pański” w malanowskiej parafii, tradycyjnie umieszczony jest w „Starym (Czcigodnym) Kościele” w jego prezbiterium, w miejscu gdzie przez wieki, była uobecniana pamiątka Męki i Śmierci naszego Zmartwychwstałego Pana Jezusa Chrystusa – sprawowana Eucharystia, która wprost wypływa z Misterium Paschalnego. Dzięki której, Kościół żyje do dziś i będzie żył do końca świata.

Zapraszamy do Adoracji Chrystusa w "Grobie Pańskim" - Wielki Piątek do godz. 22.00, w Wielką Sobotę od godz. 9.00 - 22.00. Prosimy o zachowanie limitu 15 osób w Starym Kościele.

 

ks. Marcin Zaworski

 


Pozostałe aktualności