Dziś jest piątek, 17.09.2021, imieniny Franciszka, Hildegardy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » Młodzi „Świadkowie Chrystusa” w Malanowie. Bierzmowani 21’

Młodzi „Świadkowie Chrystusa” w Malanowie. Bierzmowani 21’

2021_bierzmowanie_1

Sakrament bierzmowania

 przyjmujemy jeden jedyny raz w życiu,

  a całe życie,

które otwiera się w perspektywie tego sakramentu,

nabiera charakteru wielkiej i zasadniczej próby.

 

Jest to próba wiary i próba charakteru.”

 

Św. Jan Paweł II

 

 

W miniony wtorek 15 czerwca 21 r. kościół parafialny w Malanowie stał  się przez moment „jerozolimskim wieczernikiem”, w którym dokonało się Zesłanie Ducha Świętego.

 

A wszystko to za spraw posługi Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Meringa, który dla młodych malanowskich parafian, stał się szafarzem sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

 

„Dziś, przyszły trudne czasy w wychowaniu naszych dzieci i młodzieży” – zauważyli to na początku rodzice, którzy prosili Księdza Biskupa o sakrament bierzmowania dla swoich dzieci. Następnie słowa powitania skierował ks. Prał. Stanisław Płaszczyk – proboszcz miejscowej wspólnoty parafialnej. Wraz z księdzem biskupem mszę świętą w intencji młodych koncelebrowali ks. prał. Marek Kasik – Dziekan Dekanatu Turkowskiego, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku oraz ks. kan. Jacek Buda – proboszcz i kustosz Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie.

 

 Młodzież przygotowała liturgię słowa, oraz okolicznościową procesję z drami. Okolicznościową katechezę wygłosił ks. prał. Sławomir Deręgowski – wieloletni kapelan księdza biskupa ordynariusza, a obecnie proboszcz Parafii św. Stanisława we Włocławku. Kaznodzieja wskazywał młodym na wyjątkowość świadectwa chrześcijańskiego życia, którego polega na „umiłowaniu nieprzyjaciół”. „Tym właśnie chrześcijanie różnią się od innych ludzi… kochać drugiego każdy może… ale kochać swojego wroga, nieprzyjaciela… potrafi tylko chrześcijanin… tylko świadek Chrystusa” – kontynuował kaznodzieja. Kazanie zakończyła przejmująca chwila ciszy… (podobno tylko cisza jest piękniejsza od muzyki…) i wołanie w sercach… „Przyjdź Duchu Święty…”

 

I nastąpił ten wyjątkowy moment… to spojrzenie księdzu biskupowi w oczy w tajemnicy Zesłania Ducha Świętego… wybór Chrystusa na dorosłe życie… oby tylko na zawsze. Młodzi zostali naznaczeni „niezatartym znamieniem Ducha Świętego” i umocnieni Jego siedmiorakimi darami.

 

Oprawę muzyczną zapewnił nam pan Grzegorz Durczyński, a asystę liturgiczną tworzyli ministranci (pod bacznym okiem pani Małgorzaty Kopczyńskiej) wraz z szafarzami Eucharystii.

 

Po Komunii Świętej przedstawiciele bierzmowanych podziękowali Wszystkim za przygotowanie i przebieg uroczystości. Słowa szczególnego podziękowania pod adresem księdza biskupa skierował pan Wójt Gminy Malanów – Ireneusz Augustyniak wraz z radnym Grzegorzem Kowalskim, którzy podziękowali za dotychczasową posługę w Gminie Malanów. Słowa podziękowania skierował także ks. prał. Stanisław Płaszczyk, który przywoływał wyjątkowe momenty z posługi księdza biskupa w malanowskiej parafii.

 

Uroczystość zakończyło okolicznościowe słowo Księdza Biskupa i Pasterskie błogosławieństwo.

Do godnego przeżycia naszej uroczystości przyczyniły się panie katechetki: Karolina Gałężewska, Lidia Maciejewska, Małgorzata Przybylak, Hanna Walczak, a nad całością czuwał i swoistym komentarzem opatrzył ks. Marcin Zaworski - wikariusz zwany w Malanowie prefektem.

GALERIA: Bierzmowanie 21 - foto 

 

 

Foto: Emil Piekarczyk

Tekst: ks. Marcin Zaworski


Pozostałe aktualności