Dziś jest piątek, 17.09.2021, imieniny Franciszka, Hildegardy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » "Dzień solidarności z Chorwacją” - Niedziela 24 stycznia 2021

"Dzień solidarności z Chorwacją” - Niedziela 24 stycznia 2021

obrazek (2)

"Dzień solidarności z Chorwacją” 

 Niedziela, 24 stycznia 2021 r.

 

W kościołach Diecezji Włocławskiej w "Dniu Solidarności z Chorwacją" w niedzielę 24 stycznia będą zbierane ofiary na rzecz poszkodowanych podczas trzęsienia ziemi w Chorwacji. Także  i w naszym kościele odbędzie się taka zbiórka. Za każdy gest życzliwości wobec poszkodowanych naszych braci w Chorwacji, już składamy staropolskie serdeczne "Bóg zapłać!" 

29 grudnia 2020 r. Chorwację nawiedziło najsilniejsze trzęsienie ziemi od 140 lat. W rejonie epicentrum runęło wiele budynków, w gruzach których zginęło wielu mieszkańców. Drżenie odczuwane było również w sąsiednich krajach. Jak wygląda krajobraz po trzęsieniu ziemi w Chorwacji, możemy zobaczyć klikając w poniższy link: 

https://www.youtube.com/watch?v=lU3GHJIMJ8Y&feature=emb_logo 

 

Cyt. za: https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2020-12-29/silne-trzesienie-ziemi-w-chorwacji-drzenie-odczuwane-bylo-w-calej-srodkowo-poludniowej-europie/

 

Zniszczone kościoły

W trzęsieniu ziemi uszkodzone zostały kościoły: katedra w Sisak i kościoły oraz domy parafialne.

Ordynariusz diecezji Sisak bp Vlado Košić opowiedział na falach katolickiego radia Hkr, że w czasie wstrząsów upadały figury i spadały ze ścian obrazy w siedzibie biskupiej. Najpoważniejsze szkody odnotowano w dzwonnicy katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą trzeba jak najszybciej naprawić, mniejsze zaś na dachu chóru oraz w łączniku między dzwonnicą i fasadą świątyni. We wnętrzu katedry widać liczne pęknięcia. Poważnie zniszczony jest dom parafialny, w którym zawaliła się część stropu pierwszego piętra.

Biskup poinformował, że szkody odnotowano także w innych 10 kościołach, kaplicach i domach parafialnych w okolicach Sisak. W miejscowości Petrinja z dachu kościoła św. Wawrzyńca odpadły liczne dachówki, a w domu parafialnym doliczono się około 20 pęknięć ścian.

Z kolei w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w dzielnicy Zagrzebia – Remete, które poniosło poważne straty w czasie poprzednich wstrząsów sejsmicznych w marcu br., odpadły kawałki tynku z fresków. Wciąż stoją tam rusztowania i podpory po tamtym trzęsieniu ziemi. – Boże Narodzenie mówi nam, byśmy się nie bali niczego, ale złożyli swe życie w ręce Boga – podkreśla proboszcza, ks. Anotnio Mario Čirko.

cyt. za: https://stacja7.pl/ze-swiata/silne-trzesienie-ziemi-w-chorwacji-wstrzas-o-magnitudzie-64/

zam. ks. Marcin Zaworski

 


Pozostałe aktualności