Dziś jest sobota, 31.07.2021, imieniny Ignacego, Ernesty
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » „By nie zniweczyć Bożych Darów...” Bierzmowanie 2020

„By nie zniweczyć Bożych Darów...” Bierzmowanie 2020

bierzmowanie_1

„Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,

Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli.”

 

Jan Kochanowski

 Na Młodość

 

2 czerwca – dzień jak co dzień, 153 dzień w ciągu roku, ale w naszej parafii na pewno zapisze się inaczej, w parafialnych kronikach. A to za sprawą Uroczystości Bierzmowania uczniów klas VIII z rocznika 2020.

 

To właśnie tego dnia, we wtorkowe popołudnie przybył do naszej parafii Ksiądz Biskup Stanisław Gębicki – Biskup Pomocniczy Diecezji Włocławskiej, który stał się Szafarzem Bożych Darów w sakramencie Ducha Świętego.

 

Ale – drugiego czerwca – dokładnie 41 lat temu, prawie o tej samej porze, na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie, Ojciec Święty Jan Paweł II wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi…” przywołując te słowa przedstawiciele rodziców kandydatów do bierzmowania prosili księdza Biskupa, by zgromadzanej młodzieży udzieli bożych darów w sakramencie Bierzmowania.

 

Bo to właśnie 2 czerwca 2020 roku, mimo panującej epidemii, przekładanych  kilkakrotnie terminów, Ksiądz Biskup przybył do naszej parafii by młodzieży klas ósmych udzielić sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

 

„Jakże wszystkim nam dzisiaj potrzeba jest mocy Ducha Świętego, w dzisiejszym niepewnym świecie, w walce o jutro, w walce z koroanwirusem. Nasze dzieci staja przed wyborem życiowej drogi, przed egzaminami przed wyborem nowej szkoły. To im i nam potrzeba Mocy z wykona by „odnowiła ziemię naszych serc” w duchu chrześcijańskich wartości” – prosili o to, na wstępie rodzice kandydatów do bierzmowania.

 

W podobny sposób, zwrócił się do księdza biskupa Ks. Prał. Stanisław Płaszczyk – „w tych wyjątkowych okolicznościach, to jest wyjątkowe bierzmowanie”. Witając szafarza sakramentu bierzmowania, poprosił o udzielenie im sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Ksiądz prałat powitał także zebranych gości, Księdza Dziekana Prałata Marka Kasika, Dyrekcję Szkól, nauczycieli, szczególnie wychowawców – którzy dziś stali się świadkami urzędowymi bierzmowania swoich uczniów, oraz rodziny zebrane wokół swoich dzieci.

 

Uroczystą liturgię przygotowali kandydaci do bierzmowania, i ministranci.

 

W okolicznościowej homilii ks. biskup prosił bierzmowanych by „nie zniweczyli bożych darów”, już otrzymanych a teraz potwierdzonych. Jako przykład świadka świętego i wiernego bożym zasadom przywołał św. Jana Pawła II – w obchodzonym roku 100-lecia jego urodzin. „Nie ma lepszego świadka – dla nas Polaków w tym roku, jak osoba św. Jana Pawła II – to on doskonale wypełnił wszystkie boże plany w życiu i w chorobie i w śmierci, gdy odchodził do domu Ojca. W ostatni swój Wielki Piątek nie mogąc fizycznie uczestniczyć w Drodze Krzyżowej w Koloseum poprosił o krzyż, do którego mocno się przytulił. To było zjednoczenie Chrystusa i papieża, papieża i Chrystusa, jakby jeden drugiego chciał w cierpieniu podtrzymać, umocnić w dźwiganiu krzyża”. Podkreślał Ksiądz Biskup.

 

I nastąpił wreszcie ten moment, dla wielu jeden jedyny wyjątkowy – kontakt bezpośredni może jedyny w życiu z biskupem, który stał się sługą bożych tajemnic. Po modlitwie i wylanie darów Ducha Świętego nastąpiło przekazanie tegoż Ducha w sakramencie bierzmowania.

 

To właśnie wtedy, tych 56 młodych ludzi zostało naznaczonych, opieczętowanych niezatartym znamieniem  Ducha Świętego.

 

W dalszej części uroczystej liturgii, młodzież przygotowała modlitwę wiernych i procesje z darami, pośród których zmalałą się kapa maryjna – dar bierzmowanych do sprawowania nabożeństw maryjnych w naszej parafii.

 

Na zakończenie uroczystości, bierzmowani podziękowali wszystkim którzy pomogli i m przygotować się do tego dnia. Jako pamiątkę otrzymali oni krzyż Chrystusa i obrazek od Księdza Biskupa.

 

Można powiedzieć dzień jak co dzień, ale jaki inny, dzień mocy Ducha Świętego, dzień wyjścia z wieczernika,  z naszego malanowskiego wieczernika w swój świat. Już nie będą sami, będą w mocy Ducha Świętego. Tylko czy nie zniweczą Bożych Darów, czy dobrze wykorzystają ten Dar Ducha w młodzieńczym i dorosłym życiu?

 

W moim pamiętniku, moja wychowawczyni zapiała mi kiedyś słowa Jana Kochanowskiego

 

 „Jakoby też rok bez wiosny mieć chcieli,

Którzy chcą, żeby młodzi nie szaleli."

 

Marcinowi – urwisowi – Wychowawczyni…

 

A wam moi drodzy co życzyć… przychodzą mi na myśl te słowa, które wysłałem Wam w „idzienniku” Mozę nie wszyscy odczytali… nie wszyscy odsłuchali… nawet gdy sąsiedzi krzyczeli „za głośno”... nie wszyscy zaśpiewali…, że…

 

Nasz Bóg jest większy, najpotężniejszy

Nikt nie jest w stanie dorównać Jemu

Nasz Bóg uzdrawia,

Król Wszechmogący

Nasz Bóg, nasz Bóg

 

https://www.youtube.com/watch?v=NJpt1hSYf2o&list=RDNJpt1hSYf2o&start_radio=1

 

Szalejcie URWISY…

ale  tylko w Mocy Ducha Świętego!

Niech Moc z Wysoka zawsze będzie z Wami!

 

Zdjęcia: Emil Piekarczyk - Galeria

 

ks. Marcin Zaworski

 


Pozostałe aktualności