Dziś jest piątek, 17.09.2021, imieniny Franciszka, Hildegardy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » BŁOGOSŁAWIONY STEFAN KARDYANAŁ WYSZYŃSKI...

BŁOGOSŁAWIONY STEFAN KARDYANAŁ WYSZYŃSKI...

3 (2)

BŁOGOSŁAWIONY STEFAN KARDYANAŁ WYSZYŃSKI... 

 

To przyjaciel księdza Ignacego Bronszewskiego

 proboszcza Malanowskiej Parafii (1959-1969).

 

 

Ksiądz Prymas nawiedził naszą parafię

w dniach 9 - 10 sierpnia  1960 roku.

 

 

W naszej Kronice Parafialnej odnotowano takie słowa:

 

 

Dzień 9 i 10 sierpnia 1960 r.

 

 

"To czas najradośniejszy w historii Malanowa. Przybył tu bowiem w towarzystwie swego sekretarza księdza Prałata Padacza Jego Eminencja Ksiądz Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Polski. Najwyższy Dostojnik Kościoła w Polsce. Przybył do Malanowa, by spotkać się tu ze swoimi kolegami z ławy seminaryjskiej. W dniu  10 sierpnia prastara świątynia malanowska wypełniona była po brzegi wiernymi. Dostojny Gość otoczony wiernymi, w towarzystwie kolegów księży: Józefa Dunaja - dziekana kursowego, kanonika Wojciecha Wolskiego, proboszcza Stefana Kołodziejskiego i proboszcza Ignacego Bronszewskiego - gospodarza uroczystości przybył do parafialnego kościoła, gdzie odprawił Msze św. w intencji kolegów żyjących, za zmarłych zaś kolegów odprawił uroczystą Mszę św. ks. proboszcz  Stefan Kołodziejski z Mąkoszyna. Po skończonych nabożeństwach J. Em. Ksiądz Prymas serdecznie przemówił do wiernych, podziękował za tak liczne przybycie, a na zakończenie udzielił zebranym w świątyni i całej parafii swego prymasowskiego błogosławieństwa.

Obecność J. Em. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Polski  wywarła bardzo dobre wrażenie na całą okolicę a wśród parafian obudził się wielki zryw do Boga i wiary św. Na pamiątkę pobytu Najwyższego Dostojnika Kościoła Katolickiego w Malanowie parafianie ufundowali figurę Matki Bożej przy drodze wiodącej z Miłaczewa do Malanowa w obrębie ogrodu plebańskiego." 

(W tekście zachowano oryginalną pisownię z kroniki).

 

 

Z okazji beatyfikacji zapraszamy na okolicznościową wystawę do Starego Kościoła w najbliższą niedzielę po każdej mszy świętej. 

Wystawa o Prymasie Wyszyńskim

A pamiątkowe zdjęcia z wizyty księdza Prymasa w Malanowie znajdziemy w Cyfrowym Archiwum Historii Gminy Malanów

Historyczna wizyta Księdza Prymasa w Malanowie

 

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wystawy dla pani Teresy Toms, pani Beaty Borowczyk, panu Emilowi Piekarczykowi dziękujemy za dokumentację fotograficzną wystawy. 

 

ks. Marcin Zaworski

 

 


Pozostałe aktualności