Dziś jest niedziela, 15.09.2019, imieniny Albina, Nikodema
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » Wielki Post

Wielki Post

Wielki Post

Wielki Post nazwę swą zawdzięcza przede wszystkim praktykom pokutnym wiernych, ponieważ posty obok modlitwy i spowiedzi, zajmowały poczesne miejsce. A były to posty często bardzo surowe: nie spożywano przez cały Wielki Post pokarmów mięsnych ani też nie używano tłuszczów zwierzęcych.

   Czterdziestodniowy post jest naśladowaniem Chrystusa, który przez czterdzieści dni przygotowywał się do publicznej działalności, a także do swojej Paschy- przejścia przez mękę i śmierć do chwały zmartwychwstania.

   W okresie tych czterdziestu dni wyznaczono kilka dni postu połączonych z pewnymi obrzędami, np. posypania głów popiołem itp. Z biegiem czasu cały ten okres zaczęto uważać za czas postu. Wielki Post miał podwójny charakter: przygotowania do Chrztu i realizowania Chrystusowego wezwania do pokuty.

   Wierni winni częściej niż zwykle modlić się o nawrócenie grzeszników, wsłuchiwać się w Boże słowo, brać udział w liturgii wielkopostnej i w nabożeństwach pokutnych.

     W Wielkim Poście zakazane jest przyozdabianie ołtarza kwiatami, zaś gra na instrumentach dozwolona jest tylko w celu podtrzymania śpiewu, co jest zgodne z charakterem pokutnym tego okresu.

       W okresie Wielkiego Postu ma dokonywać się przede wszystkim nasze przechodzenie od nieposłuszeństwa Bogu do pełnego posłuszeństwa Jego przykazaniom, aby życie własne układać nie według własnych pomysłów, ale według Bożej woli.

       Pokuta, o której mowa ma być nie tylko wewnętrzna i indywidualna, lecz także zewnętrzna i zbiorowa. Zaleca się rodzinom w tym okresie: udział w rekolekcjach, spowiedź sakramentalną, udział w nabożeństwach pokutnych jak: Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, więcej ciszy i skupienia, ograniczenie oglądania programów telewizyjnych, wyłączenie się z udziału we wszelkich zabawach i wieczorach rozrywkowych.

       Zgodnie z zaleceniami Kościoła przeżyjmy dni Wielkiego Postu odnawiając łaskę Chrztu św. i dążąc do wewnętrznej przemiany, czyli pokuty i nawrócenia, aby dzięki temu z podniosłym i otwartym sercem przystąpić do radości niedzieli Zmartwychwstania.

 Ks. Prał. Stanisław Płaszczyk


Pozostałe aktualności