Dziś jest niedziela, 15.09.2019, imieniny Albina, Nikodema
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » Wakacje z Panem Bogiem w Malanowie

Wakacje z Panem Bogiem w Malanowie

Wakacje z Panem Bogiem w Malanowie

Przez dwa tygodnie (26.06 – 07.07) dzieci z Malanowa i okolic miały okazję przeżyć Wakacje z Panem Bogiem poprzez uczestnictwo w półkolonii w świetlicy parafialnej przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa. Podczas zajęć szlifowały swoje umiejętności aktorskie, poznawały żywoty świętych, śpiewały piosenki, ćwiczyły dykcję, jeździły na wycieczki oraz przede wszystkim – dobrze się bawiły. Wszystko to z wesołym Chwalmy Pana! na ustach.

            Wszystko rozpoczęła Msza Święta, w której dziękowaliśmy Bogu za to, że mogliśmy się spotkać. Pierwszego dnia chcieliśmy się trochę poznać - oczywiście poprzez zabawę. Gry integracyjne pozwoliły nam wzajemnie zapamiętać imiona oraz zainteresowania, a zajęcia wstęp do warsztatów teatralnych dał nam przedsmak tego, co czekać na nas miało w następnych dniach. Obiad oraz czas na placu zabaw zakończył pierwszy dzień półkolonii, który rozpoczęliśmy oraz zakończyliśmy modlitwą, by podziękować Panu Bogu za to, że możemy się spotykać. Wszystko wskazywało na to, że salka świetlicy parafialnej przez najbliższe dwa tygodnie będzie miejscem świetnej zabawy i, kto wie, początków nowych przyjaźni.

            By obudzić we wszystkich ducha współzawodnictwa, podzieliliśmy się na 5 grup i nad wszelakimi pomysłami pracowaliśmy właśnie w tych zespołach. To pozwoliło nam nauczyć się współpracy, gdyż każda z grup na wstępie musiała dla siebie wymyślić nazwę, okrzyk oraz piosenkę.

            Na półmetku pierwszego tygodnia odwiedziliśmy Matkę Boską w przepięknej Bazylice w Licheniu, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, którą m.in. odprawił ksiądz Marcin w intencji wszystkich uczestników oraz poszliśmy w licheńskiej drodze krzyżowej. Przez cały czas towarzyszyła nam nasza piosenka półkolonijna Radośnie żyć na świecie, której nauczyła nas Pani Teresa .

            Zresztą tytuł naszego hymnu pokrywał się ze wszystkim, co robiliśmy i jak przeżywaliśmy nasze zajęcia. Etiudy na postawie Słowa Bożego sprawiły nam mnóstwo zabawy, gdyż każda z grup musiała nie tylko ułożyć króciutki scenariusz, ale również wykonać stroje tylko z bibuły. Stworzenie kolorowych kostiumów z tamtych wymagało od nas kreatywności oraz współpracy. W scenie zwiastowania pojawiły się nawet diabły, gdyż jedna z grup postanowiła pokazać, że przy tym najważniejszym tak Maria zignorowała nawet samego króla piekieł.

            Wśród warsztatów teatralnych nie mogło zabraknąć ćwiczeń dykcji oraz emisji głosu. Niemalże codziennie więc ćwiczyliśmy, czy to czytając trudne do wymówienia zdania, czy trenowaliśmy oddychanie przeponą. Gdy już znudził nas Sasza, który w czasie suszy szedł suchą szosą, spędzaliśmy czas na powietrzu, gdzie panie wychowawczynie przeprowadzały nam różne zabawy ruchowe. W piątek również mieliśmy okazje przyozdobić za pomocą kolorowej kredy zewnętrzne ściany naszej świetlicy pięknymi rysunkami elementów łąki.

            Nowy tydzień rozpoczął się „wizytą” św. Faustyny (w którą wcieliła się Agata Prypin, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego prowadząca w czasie półkolonii dla dzieci warsztaty teatralne), która opowiedziała nam o swoim dzieciństwie, gdyż następnego dnia (wtorek) planowana była wycieczka do Świnic Warckich oraz Głogowca, by zwiedzić dom św. Faustyny oraz jej parafialny kościół. Zawierzaliśmy jej modlitwom naszą świetlicę, której jest Patronką od 2003 roku.

            Owocem naszych półkolonijnych zmagań z teatrem miała być krótka inscenizacja, więc próby zaczęliśmy już w środę. W ten sam dzień zrobiliśmy także barwne stroje oraz wyćwiczyliśmy ruch sceniczny. Przyszło nam to bardzo łatwo, gdyż każdy się zaangażował i dał z siebie wszystko.

            Przedostatni dzień naszej przygody spędziliśmy w Celestynach na ognisku, piekąc kiełbaski i organizując wspólnie zabawy .. Do Celestyn pojechaliśmy na rowerach, każdy dzielnie pedałował i nikt nie zostawał w tyle.

            Piątek kończył półkolonię. Tego dnia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, w czasie której przedstawiliśmy naszą pracę oraz ostatni raz odśpiewaliśmy nasz wspólny hymn. Był to czas wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za miłość do nas oraz ludziom, którzy tą miłością ogarnięci dawali dzieciom. Dziękowaliśmy ks. Prałatowi Stanisławowi Płaszczykowi – naszemu proboszczowi, ks. Marcionowi Zaworskiemu – prefektowi, Paniom Wychowawczyniom : Pani Teresie Toms, Wiolecie Prentczyńskiej, Lidii Maciejewskiej, Zdzisławie Zommer, Aleksandrze Jasnowskiej, Joannie Kowalskiej, Małgorzacie Przybylak, Agacie Prypin, które dzień w dzień dzielnie z nami wstawały, by razem się bawić i uczyć pomimo tego że są przecież wakacje.

            Myślę, że każdy z nas wyniesie z tych dwóch tygodni coś dla siebie. Dzień za dniem niemalże znikał na dobrej zabawie, z perspektywy czasu wydaje się, że to wszystko działo się w przeciągu połowy tygodnia, może mniej. Przede wszystkim chcemy podziękować Panu Bogu, bo bez niego nic by nie wyszło, nawet pogoda była jak na zamówienie, w drugiej kolejności naszym opiekunkom oraz dobroczyńcom: Gminie Malanów z Panem Wójtem Sławomirem Prentczyńskim Panem Przewodniczącym Andrzejem Tomsem i Panią Alicją Maciejewską oraz Pani Janinie Janczewskiej, Państwu Małgorzacie i Jerzemu Kubackim- za smaczne obiady, Pani Ewie Haraś za kwiaty, Państwu Mitchell za udostępnienie swojej posesji na zabawy i grilla, Pani Elżbiecie Rogalskiej oraz wszystkim Parafianom, którzy w Niedzielę Palmową nabywali palmy wykonane przez dzieci ze Świetlicy Parafialnej, a złożone z tej okazji ofiary do puszek zostały przeznaczone na organizację półkolonii, które dla każdego dziecka były bezpłatne. Wszystkim jeszcze raz serdeczne: Bóg zapłać.

Agata Prypin

Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności