Dziś jest niedziela, 20.09.2020, imieniny Eustachego, Filipiny
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » W oczekiwaniu na beatyfikacje... mija 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego...

W oczekiwaniu na beatyfikacje... mija 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego...

W oczekiwaniu na beatyfikacje... mija 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego...

W  czwartek 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1948-1981 był arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz prymasem Polski. Jego beatyfikacja miał się już zakończyć blisko za tydzień - 7 czerwca - mieliśmy jechać na beatyfikację... tymczasem...

 

Stefan Wyszyński urodził się w 3 sierpnia 1901 r. w miejscowości Zuzela nad Bugiem. Po ukończeniu gimnazjum w Warszawie i Łomży wstąpił do Seminarium Duchownego we Włocławku, gdzie 3 sierpnia 1924 r. został wyświęcony na kapłana. Po czterech latach studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim na Wydziale Prawa Kanonicznego i Nauk Społecznych uzyskał stopień doktora.

Podczas II wojny światowej – jako znanego profesora – ścigali go Niemcy. Ukrywał się m.in. we Wrociszewie i w zakładzie dla ociemniałych w Laskach pod Warszawą.

W okresie Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński pełnił obowiązki kapelana grupy „Kampinos” AK. Po zakończeniu działań wojennych wrócił do Włocławka i zaczął organizować Seminarium Duchowne, zniszczone w czasie wojny. W 1945 r. został rektorem Seminarium.

W coraz bardziej narastającej konfrontacji z reżimem komunistycznym, prymas Wyszyński podjął decyzję zawarcia „Porozumienia”, które zostało podpisane 14 lutego 1950 r. przez przedstawicieli Episkopatu i władz państwowych.

12 stycznia 1953 r. abp Wyszyński został kardynałem. Osiem miesięcy później, 25 września 1953 r. został aresztowany i internowany. Przebywał kolejno w Rywałdzie Królewskim koło Grudziądza, w Stoczku Warmińskim, w Prudniku koło Opola i w Komańczy w Bieszczadach.

W ostatnim miejscu internowania napisał tekst odnowionych Ślubów Narodu, wygłoszonych następnie na Jasnej Górze 26 sierpnia 1956 r. jako Jasnogórskie Śluby Narodu. 26 października 1956 r. prymas wrócił do Warszawy z internowania. W latach 1957-1965 prowadził Wielką Nowennę przed Jubileuszem Tysiąclecia Chrztu Polski.


Zmarł 28 maja 1981 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Na pogrzeb kardynała w Warszawie 31 maja przybyły dziesiątki tysięcy ludzi.

Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego na etapie diecezjalnym rozpoczął się 20 maja 1983 r., a zakończył 6 lutego 2001 r. Akta zebrane w toku procesu zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

28 maja 2013 r. podczas uroczystości w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zamknięto diecezjalny proces o domniemanym uzdrowieniu młodej osoby za przyczyną kardynała. Również ta dokumentacja trafiła do Watykanu.

19 grudnia 2017 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Wyszyńskiego. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia została wyznaczona na 7 czerwca 2020 roku.

 

PS

Jeśli ktoś posiada zdjęcia z wizyty kardynała Prymasa Wyszyńskiego w Malanowie, bardzo proszę o podzielnie się nimi. Z okazji beatyfikacji chcieliśmy przygotować specjalną wystawę... może chociaż małą galerię nam się uda otworzyć na naszej parafialnej stronie.

zam ks. Marcin Zaworski

 

kontakt: marcinzaworski@malanow.onmicrosoft.com


Pozostałe aktualności