Dziś jest poniedziałek, 25.03.2019, imieniny Marioli, Dyzmy
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » "Pragnę opisać Kościół – mój Kościół…” – Historyczna Uroczystość w Malanowskiej Parafii 29 X 2017

"Pragnę opisać Kościół – mój Kościół…” – Historyczna Uroczystość w Malanowskiej Parafii 29 X 2017

"Pragnę opisać Kościół – mój Kościół…” – Historyczna Uroczystość w Malanowskiej Parafii 29 X 2017

„Pragnę opisać Kościół – 
mój Kościół, który rodzi się 
wraz ze mną, 
lecz ze mną nie umiera –
ja też nie umieram z nim,
  który mnie stale przerasta –
Kościół: dno bytu mojego i szczyt. 
Kościół – korzeń, który zapuszczam w przeszłość
  i przyszłość zarazem, 
Sakrament mojego istnienia w Bogu,
 
który jest Ojcem.
 
Pragnę opisać Kościół –  mój Kościół,
który związał się z moją ziemią…”

Karol Wojtyła – poemat „Stanisław”                       

 

„Nic dwa razy się nie zdarza…” pisała kiedyś Wisława Szymborska. Oj wydarzyło się w naszej parafii, wydarzyło…
Już od kilku tygodni w malanowskiej parafii, w malanowskiej gminie, w malanowskiej społeczności wszystko kręciło się wokół tej jednej sprawy: w niedzielę 29 października 2017 o godzinie 13.00 odbędzie się Uroczysta Msza Święta, podczas której Pasterz Naszej Diecezji JE Ks. Bp. Wiesław Alojzy Mering uroczyście wprowadzi relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. A całość będzie transmitowana przez Telewizję Polonia.
I tak naprawdę zaangażowała się cała parafia w to historyczne wydarzenie. Już od początku roku szkolnego, władze samorządowe, dzieci ze szkół, druhowie strażacy, chóry, zespoły ludowe „Tradycja” i „Jarzębinki”, służba liturgiczna, i liczne grono ludzi dobrej woli rozpoczęło przygotowania do tego pięknego dnia.
Ostania niedziela października jednak przyniosła nam załamanie pogody, deszcze i wichury, kłopoty z energią elektryczną, a tu wszystko musi być gotowe i jak najlepiej przygotowane. A to jest niedziela w której szczególny sposób wspominamy jeszcze jedno historyczne wydarzenie – rocznicę dedykacji (konsekracji, poświęcenia) naszego kościoła. Od 17 lat bowiem, nasza parafia cieszy się nową poświęconą Bogu świątynia. Choć poświecenie odbyło się dokładnie 5 listopada 2000 roku, to wszystkie kościoły, poza katedralnymi, obchodzą jedną wspólną uroczystość ich poświecenia właśnie w ostania niedzielę października.
Parafianie malanowscy jak zawsze nie zawiedli, licznie przybyli do świątyni, mino chłodu deszczu i wiatru. „Tak pięknie przygotowanego i rozświetlonego kościoła to jeszcze nie widzieliśmy” – mówili po tym wydarzeniu. A wszystko to za sprawą ekipy realizatorów z telewizji.
I tak się zaczęło, uroczysta procesja wejścia, w czasie której wniesiono relikwie św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Wzruszony i przejęty ks. prałat Stanisław Płaszczyk – proboszcz naszej parafii, cytując poemat Karola Wojtyły „Stanisław” powitał zgromadzonych uczestników liturgii zarówno w kościele jak i tych zgromadzonych na całym świecie za pośrednictwem Telewizji Polonia naszych rodaków.
Okolicznościową homilię wygłosił Ks. Biskup Ordynariusz, w której odniósł się do bieżących wydarzeń z życia Kościoła. Dziękując Bogu za kościół – za świątynię, wskazywał na życie świętych, którzy rodzą się w Kościele. „Świeci to prawdziwi przyjaciele Boga…” – mówił Ks. Biskup podczas homilii nawiązując do życia świętych: Faustyny i Jana Pawła II.
„Nie ma przeszkód, żeby przyjaźnić się z Bogiem, nawet wtedy, gdy jest się prostą dziewczyną, która ukończyła zaledwie kilka klas szkoły podstawowej, a wzniosła się na mistrzostwo mistyki i mówienia o Bożych sprawach w sposób poruszający nas do dzisiaj” – przypomniał Pasterz Diecezji.
Nie mógł Pasterz Diecezji nie wspomnieć przy osobie Ojca Świętego o wstrząsającej sytuacji mającej miejsce we francuskim mieście Ploërmel w Bretanii. Gdy my byliśmy pochłonięci sobotnimi przygotowaniami do niedzielnej uroczystości, wszelkie media donosiły o tym, że władze miasteczka Ploërmel chcą pozbawić pomnik Jana Pawła II krzyża.
„Chcą pozbawić pomnik Ojca Świętego tego znaku, który stoi u początku Europy. To żadna odkrywcza myśl, że Europa wyrosła na chrześcijańskiej glebie, że Europa to jest chrześcijaństwo. (…) I dzisiaj chce się pozbawić pomnik Ojca Świętego tego, co jest samą istotą chrześcijaństwa” – powiedział Ks. Biskup. „Kto z nas nie pamięta Jana Pawła II zaledwie kilkadziesiąt godzin przed jego śmiercią tulącego do swego serca krzyż?” – pytał bp Mering i podkreślił: „nie da się być chrześcijaninem bez krzyża”. Przypomniał również prośbę Świętego Papieża: „brońcie krzyża”! (Homilia w Zakopanem, 6 czerwca 1997)
Dziś „chcemy dziękować za świątynie, którą się cieszymy, w której rodzą się kolejne pokolenia chrześcijan, w której głoszone jest Słowo Pana, w której zawieramy wszystkie najważniejsze w sensie religijnym akty naszego życia. Myślimy o wdzięczności wobec tych, dzięki którym ten dom Boży jest tak piękny i służy całej parafii”. – mówił Pasterz Kościoła Włocławskiego. A nawiązując do spotkania Jezusa z Zacheuszem pytał: „kto z nas nie chciałby być Zacheuszem? Kto nie chciałby usłyszeć takiej nowiny: dziś muszę zatrzymać się w twoim domu? Kto nie chciałby spotkać Jezusa? Jesteśmy jak tamten celnik odszukiwani przez Jezusa: wypatruje, patrzy, czeka, zachęca człowieka, by zechciał z Nim się spotkać tym razem nie bezpośrednio w Jego ludzkiej postaci, ale w sakramentach, w swoim Kościele”. Przypomniał przy tym, że obraz Kościoła kształtuje każdy z wierzących. „Czy serca będą na Jezusa otwarte? (…) Żebyśmy przypadkiem z Jezusem się nie minęli” – zakończył rozważanie bp Mering.
Pod koniec uroczystej liturgii maiło miejsce przeniesienie relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II do bocznych nastaw ołtarzowych. W ten sposób nasza parafia wzbogaciła się o dwoje nowych świętych parafian. Obok relikwii św. Stanisława Biskupa i Męczennika – patrona naszego kościoła oraz bł. ks. Jerzego Popiełuszki mamy dwoje nowych współczesnych świętych tak bliskich nam Polakom. Oby ta fizyczna obecność świętych przejawiała się w codziennym życiu wszystkich parafian. Byśmy mogli powiedzieć, że Malanów świętymi stoi. Czy my też będziemy „przyjaciółmi Boga” – jak chciał nasz Pasterz.
Tego właśnie dnia przez 80 minut, kościół w Malanowie był obecny w domach naszych rodaków w kraju i zagranicą. „Malanów przez 80 minut – stolicą świata!”
I aż żal powtarzać, że „nic dwa razy się nie zdarza…” może jednak kiedyś uda się powtórzyć podobną uroczystość.

Ks. Marcin Zaworski

Galeria zdjęć

 


Pozostałe aktualności