Dziś jest środa, 11.12.2019, imieniny Damazego, Waldemara
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » Jedyny taki Jubileusz

Jedyny taki Jubileusz

Jedyny taki Jubileusz

W minioną niedziele tj. 17 czerwca 2018 r. Parafianie Malanowscy przeżywali niecodzienną uroczystość. Ksiądz Proboszcz Prałat Stanisław Płaszczyk obchodził Jubileusz 30-to lecia posługi duszpasterskiej w Malanowie. I tak naprawdę to chyba w skali naszej Włocławskiej Diecezji jedyny taki jubileusz, bo rzadko spotyka się proboszcza, który kierował by parafią przez 30 lat.

Jak to było przed 30-tu laty…

Lata 80-te w Polsce to szczególny czas odrodzenia i myśli ku prawdziwej wolności. To czas, w którym system komunistyczny okazał się być „kolosem na glinianych nogach”. To wtedy rozpoczął się pontyfikat św. Jana Pawła II, wybuchła „Solidarność”, i realna możliwość przywrócenia Polsce wolności. To też był czas szczególnie w naszej diecezji budowy nowych kościołów. Trzeba tu wspomnieć osobę bp. Jana Zaręby, można o nim powiedzieć, że jego „pasją” było właśnie budowa nowych świątyń.

Tak też i było w Malanowie. Stary drewniany kościół, wraz z rozwojem gminy i parafii okazał się być nie wystarczający dla wiernych i mieszkańców. Już za pobytu poprzedniego proboszcza powstała myśl budowy nowego kościoła w Malanowie. Czasy były trudne, trzeba było o wszystko się starać: od pozwoleń na budowę, przez materiały, pracowników i ludzi dobrej woli.

Ale to właśnie Ci ostatni okazali się niezawodną siłą pomocy, gdy w lipcu 1988 roku obowiązki proboszcza przejął ks. Stanisław Płaszczyk, znany z budowy kościoła Najświętszego Zbawiciela we Włocławku. Teraz od ówczesnego księdza biskupa Henryka Muszyńskiego otrzymał misję budowy kościoła w Malanowie. Nie brakowało pośród parafian osób chętnych do pomocy od pierwszego dnia pobytu, ale byli też i tacy, którzy wprost mówili: „prędzej kaktus wyrośnie mi na dłoni, niż wybuduje się nowy kościół w Malanowie”.

A jednak…

Stało się zupełnie inaczej. I za to parafianie Malanowscy dziękowali Bogu w minioną niedziele.

O godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. Której przewodniczył dostojny Jubilat. Towarzyszyli mu w koncelebrze ks. Tomasz Smoliński – poprzedni wikariusz, który wygłosił okolicznościową homilię, oraz ks. Marcin Zaworski – obecny wikariusz.

W asyście kapłanów, ministrantów, tych młodszych i nieco starszych, pocztów sztandarowych naszych Straży Pożarnych, oraz w towarzystwie druhów strażaków, ks. Prałat został wprowadzony do pięknie przystrojonego kwiatami nowego kościoła. I tutaj ponownie parafianie malanowscy nie zawiedli. Bo przecież mają za co Bogu dziękować.

W czasie Mszy św. Ks. Prałat dziękował Bogu za te wspólne 30 lat tego Bożego dzieła. I jak tu nie odnieść się do słów Ewangelii z minionej niedzieli o „ziarnku gorczycy”. Czy to właśnie nie osoba ks. Prałata stała się dla tej malanowskiej ziemi „ziarenkiem gorczycy”, które wyrosło w postaci pięknego nowego kościoła.

„Gdybyś miał wiarę jak ziarnko gorczycy…”

Oj taką wiarą musiał wykazać się ks. Prałat, taką wiarą musieli się wykazać parafianie malanowscy, którzy mu zaufali, że razem można dokonać tego dzieła. I już w następnym roku, można było dokonać rozpoczęcia budowy.

O tej postawie, o ogromnej pracy ks. Prałata mówił w homilii ks. Tomasz Smoliński. „Odkąd jestem studentem i jeżdżę po rożnych parafiach, tak zadbanej parafii, kościoła, obejścia wokół trudno jest spotkać” – mówił. „Cóż powiedzieć. Wracając wspomnieniami do przedostatniej wizytacji kanonicznej ks. Biskupa Ordynariusza Wiesława Alojzego Meringa” – cytował słowa hierarchy – „proszę księdza Prałata no nie mam się do czego przyczepić – nawet w żyrandolach palą się wszystkie żarówki!” Za kazanie ks. Tomasz otrzymał od zebranych gromkie brawa.

I tych braw i słów pochwał nie zabrakło pod koniec mszy świętej. „Poruszyliśmy niebo i ziemię” – mówił ks. Marcin aby to wydarzenie miało tak uroczysty charakter. „Sam Ojciec Święty Franciszek – udziela księdzu Prałatowi Apostolskiego Błogosławieństwa z okazji tak pięknego Jubileuszu.” Dalej były życzenia, od księdza Dziekana Prałata Marka Kasika, od zebranych wszystkich grup, zespołów, w kościele i parafian. Przedstawicieli władz gminy i samorządu, władz oświatowych, dzieci z przedszkola i szkół, katechetów, przedstawicieli Świetlicy Opiekuńczo-Wychowaczej, druhów strażaków, przedstawicieli banku, biblioteki, chóru, ministrantów i szafarzy i indywidualnych parafian.

Na szczególne słowa uznania i podziękowania zasługuje „Spiritus Movens” całej uroczystości jakim była i jest niezawodna pani Małgorzata Kopczyńska – zakrystianka naszej parafii.

Na zakończenie uroczystości, ks. Prałat podziękował wszystkim zebranym za te wspólne lata w Malanowie. Wspomniał też na swoje przyjście do parafii przed 30 laty. „Wtedy przed 30 laty nie wierzyliście, że może się to udać – na powitaniu nie otrzymałem ani jednego kwiatka – i nie mam za to do nikogo żalu. Takie to były czasy.” Dziś – kto był na uroczystości – mógł sam zobaczyć jak prezbiterium naszego kościoła dosłownie „tonie” w kwiatach. I tych w dekoracji i tych które zostały złożone jako wyraz wdzięczności za to wiekopomne dzieło budowy kościoła w Malanowie.

I jak jeszcze można podziękować Panu Bogu i księdzu Prałatowi za to wszystko? Podobno mówiło się kiedyś w parafii: „na zdrowie na budowie w Malanowie!” Dlaczego jeszcze nie powtarzać tych słów. Niech Bożego błogosławieństwa, zdrowia, i wszelkiej pomyślności niech nie braknie na dalsze lata kapłańskiej posługi księdza Prałata.

„A gdybyś miał wiarę jak ziarnko gorczycy…”

Jak realizują się te słowa Ewangelii doskonale wiedzą parafianie malanowscy. Tajemnica wzrostu Królestwa Bożego dokonała się na własnych oczach. Bo wielkie rzeczy mają zazwyczaj małe początki! A jak dołożymy odrobinę wiary, nadziei i miłości, to możemy „góry przenosić.”

 

Ks. Marcin Zaworski

 Zdjęcia: Józef Płaszczyk

 

 


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności