Dziś jest środa, 23.09.2020, imieniny Bogusława, Tekli
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » „Czas ucieka – wieczność czeka”

„Czas ucieka – wieczność czeka”

„Czas ucieka – wieczność czeka”

A w Malanowie…

Chociaż na chwilę, pragną zatrzymać czas. W 99. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II oraz przez sakrament bierzmowania.

Czy to możliwe?

Powyższe słowa czytał codziennie młody Karol Wojtyła gdy wychodził ze swojego domu w Wadowicach. I to właśnie postać św. Jana Pawła II była w centrum wydarzeń w ostatni majowy weekend w malanowskiej parafii.

W piątek w wigilię 99. urodzin Karola Wojtyły bardzo refleksyjnie rozpoczęły się obchody ku czci Patrona Jana Pawła II byłego już Gimnazjum w Malanowie. Młodzież w okolicznościowym apelu przybliżała postać swojego patrona. I tak dziwnie, sentymentalnie jakoś zrobiło się pewnie każdemu w sercu, że to już koniec, że to ostanie święto patrona szkoły takim wymiarze.

Ale dzięki inicjatywie Księdza Prałata Stanisława Płaszczyka – proboszcza malanowskiej parafii, w jakimś sensie można zatrzymać czas. Pod koniec apelu Ksiądz Prałat zaprosił wszystkich na Uroczystość Bierzmowania oraz na poświecenie figury przy malanowskim kościele, które nastąpiło dokładnie w 99. rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

I to właśnie wydarzenie, było rzeczywiście zatrzymaniem czasu. Gdy młodzież byłego już Gimnazjum i uczniowie klas 8. Szkoły Podstawowej przyjęła z rąk ks. Bp Stanisława Gębickiego sakrament bierzmowania.

W czasie homilii ks. biskup zwrócił na przesłanie jakie niesie do młodych całe życie św. Jana Pawła II. W czasie Mszy św. młodzież dziękowała za Dary Ducha Świętego ale i za kapłaństwo i kapłanów, którzy przybyli na tę uroczystość. Pamiętano o „Złotym Jubileuszu” świeceń kapłańskich Księdza Biskupa Stanisława Gębickiego, oraz o „Żelaznym Jubileuszu” kapłaństwa Księdza Prałata Jana Fornalczyka – który jak tylko może to bardzo chętnie towarzyszy młodym ze swojej dawnej parafii podczas bierzmowania.

A na zakończenie uroczystości miało bardzo podniosłe wydarzenie jakim było poświecenie figury św. Jana Pawła II. Rzeźba naturalnej wielkości została wykonana ze spiżu przez artystę rzeźbiarza Jana Funka. Ufundowana została przez rodzinę państwa Kubackich z Malanowa.

Papież, jakby „usiadł” zmęczony wędrówką przy malanowskim kościele. Przysiadł wsparty na swojej lasce i w geście otwartych rąk jakby chciał powiedzieć do młodych… „szukałem Was… i teraz Wy znów do mnie przychodzicie.” I już teraz na zawsze będzie przypominał wszystkim, że „czas ucieka – a wieczność czeka.” A w Malanowie papież i czas „zatrzymał się na dłuższą chwilę.”

Ks. Marcin Zaworski

Galeria zdjęć

 


Pozostałe aktualności