Dziś jest niedziela, 15.09.2019, imieniny Albina, Nikodema
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Parafia Malanów » Aktualności » 24 GODZINY SZCZEGÓLNEJ MOCY I ŁASKI W MALANOWIE ZE ŚWIĘTYM MICHAŁEM ARCHANIOŁEM

24 GODZINY SZCZEGÓLNEJ MOCY I ŁASKI W MALANOWIE ZE ŚWIĘTYM MICHAŁEM ARCHANIOŁEM

24 GODZINY  SZCZEGÓLNEJ MOCY I ŁASKI W MALANOWIE ZE ŚWIĘTYM MICHAŁEM ARCHANIOŁEM

„Bo w Nim – w Chrystusie – zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.”

(Kol 1,16)

Co można zrobić w ciągu 24 godzin? To dużo czasu, czy mało? Jedna doba – 24 godziny? Dzień i noc. Tak dużo a zarazem tak mało.

Parafianie malanowscy mogli to doskonale sprawdzić i jak najlepiej wykorzystać te jedną dobę w dniach 22-23 czerwca, kiedy to w piątkowy wieczór zawitał niecodzienny gość w murach świątyni, a mianowicie św. Michał Archanioł w wizerunku figury z Groty Gargano we Włoszech, gdyż dokładnie tyle trwała ta wyjątkowa wizyta Niebiańskiego Posłańca.

W towarzystwie kawalkady samochodów straży pożarnej i motocyklistów figura Księcia Aniołów dotarła o godzinie 19.00 do Malanowa. Przed kościołem miało miejsce nabożeństwo oczekiwania które poprowadzili Księża Michalici towarzyszący diecezjalnej peregrynacji figury św. Michała Archanioła.

Po wprowadzeniu miało miejsce uroczyste powitanie tak dostojnego gościa przez dzieci, przedstawicieli parafii i ks. proboszcza – prał. Stanisława Płaszczyka. Następnie centralnym wydarzeniem pierwszego dnia była uroczysta Eucharystia, wraz z wieczorną modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie od złego, zakończona Apelem Jasnogórskim.

Sobotę rozpoczęliśmy od porannej Mszy w intencji chorych, starszych i cierpiących. Wspólna modlitwa została zakończona indywidualnym błogosławieństwem połączonym z nałożeniem rąk.

W samo południe wierni zebrali się na modlitwie Anioł Pański i Różańcu świętym. A o godzinie 15.00 w godzinie Miłosierdzia Bożego. Rozpoczęło się nabożeństwa zawierzenia Parafii św. Michałowi Archaniołowi, którego dokonał ks. prał. Stanisław Płaszczyk. Następnie została odprawiona Msza święta oraz pożegnanie i wyprowadzenie figury Michała Archanioła na krańce parafii, po czym św. Michał Archanioł udał się do Uniejowa, gdzie przybył o godzinie 19.00.

W czasie nawiedzenia mogliśmy przypomnieć sobie najważniejsze fakty z życia Aniołów. Przypomnijmy, że kwestię istnienia aniołów Kościół ujął w dogmat, który Sobór Laterański IV (1215) określił w sposób następujący: „Jeden jest Bóg, jeden początek wszystkich rzeczy, jeden Stwórca wszystkiego, co widzialne i niewidzialne; On na początku wieków wszechmocną potęgą swoją wywiódł razem z nicestwa twory duchowe i z ciała złożone, anioły i świat”.

Katechizm Kościoła Katolickiego podaje nam również, że: „Istnienie istot duchowych, nie cielesnych, które Pismo Święte nazywa zazwyczaj aniołami, jest prawdą wiary”. Według nauki Kościoła katolickiego aniołowie to osobowe stworzenia czysto duchowe posiadające rozum i wolę, oraz nieśmiertelne.

„Aniele Boży – Stróżu mój…” – czyż to nie była pierwsza modlitwa, której nauczyliśmy się w życiu. Ale może niektórzy zostali w takiej dziecięcej wiedzy. Stąd teraz już trochę poważniej przyjrzyjmy się pokrótce poszczególnym stopniom hierarchii anielskiej, o której też mogliśmy się więcej dowiedzieć w czasie peregrynacji. A zatem świat Niebiańskich Duchów przestawia się następująco:

Serafiny (hebr. seraphim – dosł. ogniści) – stoją najwyżej w hierarchii. Otaczają Tron Chwały nieprzerwanie śpiewając Trisagion (Święty, Święty, Święty). Zwane aniołami miłości, światła, ognia, odznaczają się stałym i wiecznym pociągiem do rzeczy boskich. Wg Izajasza (Iz. 6, 2-3) mają po trzy pary skrzydeł.

Cherubiny (hebr. kerub) – według św. Dionizego nazwa Cherubinów oznacza dar poznania i uwielbienia Boga. Uosabiają one dorobić i potęgę Boga, są dawcami wiedzy. Z tego chóru prawdopodobnie przed swoim upadkiem pochodził Szatan.

Trony – przynoszą ludziom sprawiedliwość Boga.

Władze (Potęgi) – powstrzymują wysiłki złych duchów, chcących zagłady świata.

Moce – czynią cuda na ziemi. Obdarzają wdziękiem i męstwem.

Zwierzchności (Panowania) – manifestują majestat Boga, regulują obowiązki.

Księstwa – ochraniają wiarę i religię.

Archaniołowie – są zwiastunami, wysłannikami Boga, walczą ze złymi duchami w obronie świata (św. Michał Archanioł, św. Rafał Archanioł, św. Gabriel Archanioł).

Aniołowie – opiekują się narodami, miastami, ludźmi, przedmiotami, realizują plany Boże wobec człowieka.

24 godziny tak mało i tak dużo – byliśmy i czuliśmy się jak we włoskim Gargano. Prawie jak w niebie. Tak blisko Michała Archanioła, którego obecność dało się odczuć w każdej minucie, w każdej sekundzie tego dnia i nocy. Kto chciał naprawdę mógł osobiście doświadczyć mocy i łaski św. Michała Archanioła. A wszystko to dla większej chwały Trójjedynego Boga, Bo „Chrystus jest ten sam wczoraj i dziś, początek i koniec, Alfa i Omega. Do Niego należy czas i wieczność, Jemu chwała i panowanie przez wszystkie wieki wieków ”. 

Ks. Marcin Zaworski


Galeria zdjęć


Pozostałe aktualności